VLNENÝ OBLEK: ABSOLÚTNY ZÁKLAD DO KAŽDÉHO ŠATNÍKA

21.09.2018

Hoci vlna zďaleka nepatrí medzi najlacnejšie materiály, aké sa pri výrobe oblekov využívajú, patrí k tým najrozšírenejším. Tajomstvo úspechu tohoto materiálu v pánskej móde sa skrýva práve v jeho vlastnostiach. Ak totiž existuje jeden materiál, ktorý vás zvládne sprevádzať (takmer) počas celého roka, tak je to práve vlna.

Oblek na štyri ročné obdobia

Sila vlny spočíva v jej schopnosti udržovať vo svojej štruktúre teplo, vďaka čomu vás zahreje počas chladných jarných a jesenných večerov, pričom ťažšia vlna mimoriadne poslúži aj v zime. Popri schopnosti udržovať teplo je však vlna zároveň priedušná, čo z vlneného obleku robí prijateľného spoločníka aj na letné dni. Naozaj, pokiaľ ide o vlnu, telo dokáže pod týmto materiálom skutočne voľne dýchať. Pridajte si k tomu fakt, že ovčia vlna efektívne pohlcuje pot z tela a všetky ďaľšie otázky, prečo práve vlna, sú už zbytočné.

Pre toto všetko je vlna často označovaná za materiál "na štyri ročné obdobia".

Vlna sa stará sama o seba

Výnimočnosť vlny však nespočíva len v jej univerzálnosti, ale aj v jej vlastnostiach. Až má človek pocit, že tento oblek nepotrebuje žiadnu starostlivosť, pretože sa dokáže postarať sám o seba.

Začnime pri jej antibakteriálnych schopnostiach. Vlna je proteínové vlákno, preto na seba doslova viaže mnohé škodlivé substancie, či už víry alebo baktérie. Tým to však nekončí, vlna následne zabezpečuje ich rozklad a zabraňuje ich množeniu. Práve tento fakt je tajomstvom, prečo vlnený oblek netreba prať a čistiť príliš často - potenciálne zapáchajúcich látok sa zbavuje sám.

Napriek tomu sa o oblek samozrejme starať treba. Dôležité je mať oblek neustále na vešiaku a po každom nosení ho nechať prevetrať. Návštevu čistiarne si nechajte iba na najhoršie škvrny, každé čistenie totiž oblek poriadne potrápi. A to bez ohľadu na materiál a jeho cenu.

Bojovník proti vode

Ďalšou veľkou výhodou vlny sú jej absorbčné schopnosti. Vlákno vlny má schopnosť absorbovať vlhkosť až do objemu jednej tretiny svojej váhy, čo je výborná vlastnosť vzhľadom na spomínané odvádzanie potu, aj pre jeho schopnosť nepremoknúť.

Do prudkého "anglického" dažďa to zrejme síce nebude, no vďaka štruktúre vlákna vlny a obsahu lanolínu váš oblek také ľahké jesenné spŕchnutie bezproblémov znesie. Napriek tomu si určite nezabudnite dáždnik.

Trúfate si na niečo výnimočné? Okrem širokej ponuky vlnených oblekov v našich predajniach máme pre vás pripravený aj vlnený oblek z limitovanej edície, ktorý vznikol zo spolupráce s českým motocyklovým pretekárom Karlom Abrahámom.