VLNA - MATERIÁL NA ŠTYRI ROČNÉ OBDOBIA

31.05.2019

Vlna je jedným z najobľúbenejších materiálov v rámci pánskej módy. Vďaka svojim vlastnostiam prakticky neexistuje oblečenie, na ktoré by sa vyslovene nehodila. Zároveň ide aj o materiál kvalitný, pevný a ako nadpis článku napovedá, vhodný na nosenie po celý rok.

Čo je vlna

Vlna je prírodný materiál, ktorého vlákna sa získavajú z oviec. Jej prvé využitie sa datuje niekedy medzi rokmi 400 až 300 pred našim letopočtom, najväčší rozmach zaznamenala v stredoveku, kedy bola zároveň významným materiálom pre obchodovanie.

Vlna ako materiál je veľmi všestranná a využíva sa nielen v rámci oblečenia, na prakticky všetky módne prvky, aké vám len môžu zísť na um, no svoje využitie nachádza aj pri dekách, kobercoch, sedlách a mnohých ďalších produktoch.

Najväčšie výhody vlny

Nás ale bude v tomto článku prioritne zaujímať práve jej využitie v pánskej móde. Prečo je oblečenie z vlny dobrý nápad a prečo sa doň oplatí zainvestovať, v porovnaní napríklad s lacnejšou bavlnou alebo syntetickými materiálmi?

Najväčšia krása vlny sa skrýva práve v tom, že zvláda takmer akékoľvek počasie. Vďaka svojmu charakteru je mimoriadne priedušná, takže vás v letných mesiacoch udrží v komforte, zároveň však dokáže udržiavať v sebe teplo, čo z nej naopak robí skvelého spoločníka do mrazov. Samozrejme, vlna môže byť tkaná v rôznych hrúbkach, no všeobecne možno povedať, že ide naozaj o materiál na štyri ročné obdobia.

Medzi ďalšie výhody vlny patrí jej bohatá, príjemná štruktúra, pevnosť látky a jej schopnosť nasiaknuť do seba vodu, takže ochráni vaše telo pred nečakaným dažďom. Čo je paradoxne aj jej najväčšia nevýhoda, keďže vlna po nasiaknutí vody stráca až tretinu svojej pevnosti a je náchylnejšia na poškodenie. Jedným dychom však dodáme, že by muselo ísť o naozaj prudký dážď a vy by ste museli premoknúť na kosť, aby to oblečeniu z vlny ublížilo.

Starostlivosť o vlnu

Kým starostlivosť o syntetické materiály je pomerne jednoduchá a bavlna ako taká taktiež nepatrí medzi náročné materiály, pri vlne už je nutné dbať na niekoľko detailov. Vlna je živočíšny produkt, ktorý tvoria proteíny. Tieto proteíny sa starajú o pevnosť materiálu, no sú náchylné na poškodenie, či už chemikáliami, alebo vodou, teplom či hmyzom.

Aby vám teda vlnené oblečenie vydržalo čo najdlhšie, treba sa riadiť niekoľkými pravidlami:

  1. Priame teplo je pre vlnu veľkým nepriateľom, preto je ideálne vyhnúť sa žehleniu.
  2. Ak vlna nasiakne vodou, nenaťahujte ju. Dajte ju dole, položte na plochý povrch a nechajte pozvoľne vyschnúť.
  3. Keďže vlna si príliš nerozumie s vodou a teplom, asi nikoho neprekvapí, že ani práčka nie je ideálny spôsob, ako ju vyčistiť. Po každom nosení vlnené oblečenie jednoducho jemne prejdite kefou, v prípade výrazných škvŕn sa obráťte na čistiareň. Vlna je však náchylná aj na poškodenie chemikáliami, preto sa snažte využívať služby čistiarne v rámci možností čo najmenej.
  4. Veľkým nepriateľom vlny sú mole. Chránte svoje vlnené oblečenie a skontrolujte rohy šatníka. Obleky je ideálne schovať do obalov na oblek.

Možno to znie komplikovane, no tak zložité to nie je. Jednoducho si dávajte na svoje vlnené oblečenie pozor, pravidelne ho kefujte a raz za čas ho vezmite do čistiarne, nič viac, nič menej.

Ak to dodržíte, vlna sa vám odvďačí. Ide o naozaj úžasný prírodný materiál, ktorému ťažko niečo v rámci pánskej módy konkuruje - či už v otázke pohodlia, vzhľadu alebo celkovej kvality.