TOP TREND ZIMNÉHO ŠATNÍKA - NADČASOVÝ KABÁT

25.10.2017

Chladné obdobie prináša príležitosť pre zdôraznenie osobitého štýlu a nie je na to lepší kúsok oblečenia, ako práve kabát. Móla svetových módnych značiek hovoria jednoznačne - trendom vládne nadčasovosť a elegancia. V Otto Bergu sme si preto posvietili na 3 top ikonické kabáty, ktoré v sebe tieto vlastnosti dokonale spájajú.

#1 PEACOAT

Ako jeden z mála kultových odevov sa do súčasného pánskeho šatníka dostal takmer vo svojej pôvodnej podobe. Peacoat má nečakane dlhú históriu, Oxfordský anglický slovník zaznamenáva prvú zmienku z roku 1717. Tento štýlový a nekonečne všestranný kabát inšpirovaný námorníckou uniformou sa skutočnou módnou klasikou.

Nosený všetkými filmovými hrdinami vrátane Jamesa Bonda prináša prekapujúco moderný vzhľad. Peacoat, teda krátky dvojradový vlnený kabát, ktorý sa dá zapnúť až pod krk je jednoduchý, ale neuveriteľne užitočný odev. Má širší golier, ktorý pri vyhrnutí ochráni pred chladom uši, rovnako ako námorníkom v prístavoch Severného mora. Z dôvodu námorníckeho pôvodu je peacoat najčastejšie videný v námorníckej modrej a je tiež niekedy nazývaný ako "reefer" alebo "officer's coat".

STYLING TIP: Skvele sa hodí k úzkym džínsom a kašmírovému roláku, alebo bielej košeli s tmavou jednodofarebnou úzkou kravatou.

Cena 259,00 €

#2 DOUFLECOAT

Ďalším nadčasovým trendom v zimnej móde je čamarový kabát, alebo Douflecoat. Je nazvaný po meste Duffel v Belgicku, ktoré zapožičalo svoje meno ťažkej vlnenej látke, z ktorej boli tieto plášte pôvodne vyrobené.

Vysoká hustota látky bola užitočná v prvej svetovej vojne, keď britské kráľovské námorníctvo ušilo svojim námorníkom takéto kabáty. Počas druhej svetovej vojny sa kabáty stali nezmazateľne spojenými s poľným maršálom Bernardom Montgomerym, v päťdesiatych rokoch ich spopularizovali beatnici a mieroví demonštranti. Vo svojej najklasickejšej podobe sa Douflecoat zapína pomocou kožených praciek na gombíky valcového tvaru známymi ako "mrožie zuby".

STYLING TIP: Kabát je natoľko zaujímavý, že na chladné zimné dni stačí doplniť hrubším svetrom, chinos nohavicami a topánkami typu "worker".

Cena 259,99 €

#3 CAMEL COAT

Farba Camel sa považuje vedľa čiernej, šedej a tmavomodrej za základnú farbu, ktorá je klasická, univerzálna a nadčasová. Názov je odvodený od farby ťavej srsti, z ktorej sa takisto vyrábajú tkaniny na plášte v luxusnejšom segmente.

Bežne sa na plášte používa strižná ovčia vlna, prípadne zmes vlny s kašmírom, ktorá sa farbí na typický okrový odtieň. Značka MaxMara túto farbu materiálu používa na svoje ikonické kabáty (pod reg. číslom "101801 Icon coat"), ktoré sa vyrábajú s malými obmenami už vyše 30 rokov. Samozrejme, camelový kabát nie je novinka v pánskej móde. Určite si všetci vybavíme hollywoodske filmy, kde majú elegantní mafiáni v tvrdých klobúkoch cez prúžkovaný oblek prehodený práve kamelový kabát.

STYLING TIP: Do práce najlepšie vynikne camelový kabát so šedým flanelovým oblekom a bielou košeľou, na víkend s džínsami, hladkým vlneným svetrom a bielymi teniskami.

Cena: 229,99 €