PREČO BY STE MALI VŽDY PLATIŤ NA PRVOM RANDE

14.02.2019

Pýtame sa sami seba, prečo je táto téma vlastne témou. Nuž, v posledných rokoch rastú samozvaní guru zvádzania ako huby po daždi, ktorí tvrdo deklarujú, že za ženu sa jednoducho na prvom rande neplatí - podľa nich je práve to často rozdiel medzi úspechom (čokoľvek to znamená) a neúspechom. V očiach žien tým údajne naberiete na hodnote, pretože nebudete ako tí ostatní "zúfalci", ktorí sa jej tým snažia zavďačiť a votrieť do priazne.

Nie že by otázka, kto má platiť na prvom rande, nebola tak trochu zákerná a neskrývala v sebe isté úskalia, no v prvom rade ide o záležitosť etikety a prejav džentlmenstva, čo má samo o sebe vyššiu hodnotu ako to, či naplníte prikázanie človeka z internetu.

Takže páni? Áno, na prvom rande platíte vy

Správny džentlmen jednoducho zatiahne účet na prvom rande sám. Bez ohľadu na to, či pozval ženu na rande von, alebo pozvala ona von jeho, je vašou nepísanou povinnosťou v rozhodujúcej chvíli siahnuť do vrecka a povedať tie magické tri slová: "Ja to vezmem".

Tu však prichádza prvý háčik. V ideálnom svete sa žena usmeje, poďakuje a dovolí vám zaplatiť bez toho, aby výraznejšie protestovala. No ako iste viete, to sa deje len zriedka a v tom okamihu môže nastať niekoľko trápnych situácií.

Chce rozdeliť účet? S nadhľadom zaplaťte aj tak

Jej snaha rozdeliť si s vami účet je väčšinou len prejavom úcty a slušnosti. Takže ak vám ponúkne, že si účet môžete rozdeliť, usmejte sa a zaplaťte aj tak.

Rozdeliť si účet na prvom rande je prejavom buď nezáujmu z vašej strany, alebo prejavom nedostatku dobrých manierov. Pamätajte - účet sa rozdeľuje len medzi priateľmi alebo stabilnými pármi.

Prijala to bez slov? Nerobte z toho vedu

Stáva sa však aj opačný "extrém". Žena vaše pozvanie bez slov prijme a vy máte pocit, akoby vám vybrala kreditnú kartu sama a zaplatila ňou. V skutočnosti to však nemusí nič znamenať.

Etiketa hovorí, že na prvom rande má platiť muž, preto ak pri platení ani náznakom nesiahla po svojej kabelke, neznamená to ešte, že si prišla na rande po večeru zadarmo - najpravdepodobnejšie má len na mužov určité štandardy, ktoré prirodzene očakáva. A to je v skutočnosti veľmi dobré znamenie a istým spôsobom aj kompliment pre vás.

Chce rozdeliť účet za každú cenu? Vzdajte sa

Drvivá väčšina žien vašu ochotu zaplatiť vďačne prijme, prípadne chvíľu zdvorilostne protestuje, aby napokon predsa s vďakou vašu snahu ocenila. Existuje však aj istá skupina žien, ktorá bude na rozdelení účtu trvať.

Možno má výčitky pre vysoký účet, možno ide o jednoduchú hrdosť. Tak ako tak, ak ste stretli takýto tvrdohlavý prípad, vzdajte sa a súhlaste. Koniec koncov, pravdepodobne túto ženu aj tak nebudete chcieť vidieť znova - ak robí žena z obyčajného platenia účtu boj o rovnosť pohlaví, niečo je v neporiadku. Keby išlo naozaj o slušnosť alebo výčitky za vysoký účet, vždy to môže elegantne vyriešiť tým, že prisľúbi zatiahnuť účet nabudúce.

Kedy ju nechať zaplatiť?

Prirodzene však existujú aj výnimky. Ideálnou výnimkou je, ak ste sa rozhodli dať si napríklad zopár drinkov. Vždy zaplaťte prvé kolo, no ak trvá na tom, že ďalšie kolo je na ňu, je dovolené sa takýmto spôsobom v priebehu večera striedať.

Na druhom rande je ešte vhodné, aby ste opäť zaplatili vy, no už tak striktní byť nemusíte, obzvlášť ak trvá na tom, že vám to "vráti za minule". Od tretieho rande je už prípustné, aby vás pozvala aj ona, prípadne aby ste si začali účet deliť.