PLETENÉ KRAVATY: Kde sa vzali prečo by mal mať minimálne jednu každý muž

29.11.2018

Pánska nadčasová elegantná móda má celý rad výhod, pre ktoré ju milujeme. Ľahko sa kombinuje, šatník je prehľadný, nákupy nám nerobia starosti, vždy vyzeráme dobre a nemusíme každé tri mesiace sledovať, čo práve letí, aby sme to o sezónu neskôr vyhodili.

Faktom však je, že tí, ktorí proti nadčasovosti namietajú argumentom, že je to občas nuda, možno nie sú tak ďaleko od pravdy. Nadčasová móda je nadčasová tým, že sa desiatky rokov výraznejšie nemení a len ťažko do nej prenikne nejaký nový prvok. No občas sú jednoducho dni, kedy má človek chuť spraviť to tak trochu inak.

Niekoľko rokov dozadu sa vo svete pánskej módy objavili pletené kravaty. Tento zaujímavý doplnok vniesol do sveta módy úplne nový vietor a výrazne osviežil elegantné outfity slovenských mužov bez toho, aby ich elegancii nejak ublížil.

Pletená kravata je však napriek svojim obrovským výhodám a potenciále stať sa stálicou vo svete pánskej módy stále pre mnohých mužov neznámym pojmom. Preto sme sa rozhodli priblížiť vám, čo pletená kravata je a prečo by ste si mali minimálne jednu zaobstarať.

Pletená kravata - čo to je?

Pletená kravata je teda, ako vás asi neprekvapí, upletená kravata. Od tradičnej biznis kravaty sa líši tým, že je o niečo užšia (biznis kravaty sú široké približne 7,5 centimetra, pletené kravaty zvyčajne o 1-2 cm menej), čo pomáha dodať jej charakter neformálnosti.

Väčšina pletených kravát je po celej dĺžke rovnako široká a často ani nie sú ukončené typickou špičkou, miesto toho majú obdĺžnikový tvar po celej dĺžke.

Prečo je pletená kravata dobrý nápad?

Pretože pletená kravata je jeden z najuniverzálnejších doplnkov, aký môžete vo svete pánskej módy nájsť. Môžete ju nosiť v lete či v zime, ku kardiganu, ku koženej bunde, ku športovej bunde či ku obleku. Len pri oblekoch dajte pozor, aby bola kravata z hodvábu.

Napriek svojej univerzálnosti sú však pletené kravaty všetko, len nie nudné. Pletená kravata vás ľahko v dave odlíši, zároveň však stále pôsobí sofistikovane a elegantne.

Pletené kravaty sú vďaka svojmu spracovaniu veľmi obľúbené pri pracovných cestách. Za žiadnych okolností sa nekrčia, takže si nevyžadujú prakticky žiadnu špeciálnu starostlivosť a môžete ich len tak vopchať do aktovky.

Ako si pletenú kravatu vybrať?

Pletená kravata má vďaka spôsobu výroby sama o sebe veľmi zaujímavú štruktúru a preto jej svedčí najmä jednofarebnosť. Ak si vyberáte svoje prvé pletené kravaty, zamerajte sa na jednoduché farby a zatiaľ sa vyhnite výrazným vzorom a motívom. Tým, aký má pletená kravata charakter, je ľahké prestreliť a viac ako 2-3 farby na nej jednoducho nebudú vyzerať dobre.

Výbornou prvou voľbou, čo sa týka farebnej škály, sú bordová, námornícka modrá alebo šedá.