ĽAN - MATERIÁL STVORENÝ NA LETO

17.05.2019

Pokiaľ ide o komfort v horúcich letných dňoch, ľan bude vašou najsilnejšou zbraňou. Milovaný materiál, preslávený svojou priedušnosťou, vám s blížiacimi sa horúčavami v šatníku jednoducho nemôže chýbať.

Čo je ľan

Ľan je prírodný materiál, ktorého vlákna sa berú z rastliny známej ako Linum usitatissimum. História tohoto materiálu podľa niektorých zdrojov siaha až do starovekého Egypta, v rámci nášho regiónu sa stalo centrom produkcie ľanu Severné Írsko, ktoré materiál vyvážalo prakticky do celej Európy.

Ľan nepatrí medzi najzastúpenejšie materiály na trhu s módou, no samotná ľan je prémiovým materiálom, využívajúcim sa prevažne v rámci letnej módy, ale napríklad aj v rámci posteľných textílií. Už sme naznačili, prečo.

Prečo je ľan v lete tak obľúbená

Obľúbenosť ľanu spočíva práve v jej benefitoch, aké žiaden iný materiál neponúka, predovšetkým v jeho priedušnosti. Tajomstvo tejto priedušnosti sa skrýva v tom, že na výrobu ľanu je potrebné približne polovičné množstvo vlákien, v porovnani s bavlnou.

Ďalšími výhodami ľanu sú schopnosť absorbovať vlhkosť, čo len podčiarkuje fakt, že ide o ideálny materiál do horúceho a vlhkého počasia, ľan je okrem toho hypoalergénna, čo zaručuje, že prípadný pot neublíži jej vláknam.

Spomenúť určite musíme aj fakt, že ľan je materiál o tretinu pevnejší ako bavlna, výborne drží tvar aj po mnohých vypraniach a s odstupom času naberá na seba príjemný lesk. Čím je ľan staršia, tým je mäkšia a príjemnejšia na dotyk, kde sa ponúka porovnanie práve s bavlnou, ktorá má skôr opačnú tendenciu.

Pochopiteľne je treba dodať aj to, že ľan so sebou nosí isté nevýhody. To, že ľan ako materiál nie je elastický, ešte pre niekoho taký problém znamenať nemusí, no najväčšou nevýhodou ľanu je jeho výrazná krčivosť, takže žehlička sa stane vašim verným spoločníkom. Vzhľadom na charakter tohoto materiálu sa navyše extra nehodí k formálnemu oblečeniu a ľanové saká, nohavice či košele sú ideálne skôr na prechádzku popri pláži, než na dôležité rokovania v kancelárii.

Ako nosiť ľan

Ľan má vo svete pánskej módy aj svojich odporcov a to najmä v rámci Talianska a Veľkej Británie, kde má produkcia oblekov a krajčírske remeslo ako také veľkú tradíciu. Týmto mužom vadí predovšetkým práve spomenutá krčivosť, ktorá sa vymyká uhľadenému štýlu, tak obľúbenému v týchto krajinách.

Oči pred nevýhodami ľanu nezatvárajú ani samotné značky, preto sako zo 100% ľanu už zoženiete naozaj len zriedka. Veľmi často sa pre elimináciu alebo aspoň redukciu krčivosti kombinuje ľan s bavlnou, elastanou alebo polyesterom. Vo výsledku získate veľmi ľahký materiál so zaujímavou štruktúrou, priedušnosťou a bez zbytočnej tendencie krčiť sa.

Aj v takýchto prípadoch však platí, že oblečenie z ľanu nepatrí medzi to najelegantnejšie. Ľanový oblek je preto napríklad výbornou voľbou pre nie tak formálne letné svadby, samotné sako sa výborne kombinuje so svetlými chinos tak do práce, ako aj na riviéru. Veľmi obľúbeným prvkom z ľanu sú košele, ktoré majú citeľne voľnočasový charakter a výborne vyzerajú so šortkami či zapravené v elegantných nohaviciach bez opasku.