JARNÁ GENERÁLKA ŠATNÍKA: AKO ZVLÁDNUŤ PRECHOD NA NOVÉ ROČNÉ OBDOBIE

25.03.2019

Prechod zo zimy na jar je perfektným časom na veľkú generálku našich šatníkov. V duchu hesla kvalita nad kvantitou je skvelou príležitosťou, kedy sa zbaviť vecí, ktoré sme celý rok nenosili a urobiť tak priestor pre veci nové, ktoré môžu posunúť náš štýl opäť na novú úroveň.

Preto je jarná generálka niečo, čo je už stabilnou súčasťou vývoja každého moderného muža. Dajte jej šancu a pomôžete nielen svojmu štýlu, ale aj svojej peňaženke.

Základné vybavenie šatníka - aby veci vydržali čo najdlhšie

Prvý krok samotnej generálky sa však netýka samotného oblečenia, týka sa vybavenia šatníka. Investícia do kvalitných a nadčasových kúskov je vždy dobrý nápad a v dlhodobom merítku aj ekonomickejšie riešenie, no iba v prípade, že nášmu oblečeniu venujeme dostatok starostlivosti a dovolíme mu tak vydržať oveľa dlhšie.

Pritom základná starostlivosť o naše veci si toho naozaj nevyžaduje až tak veľa:

  1. Vybavte svoj šatník drevenými vešiakmi a zahoďte vešiaky drôtené. Lepšie držia tvar vášho oblečenia. Tiež by ste si nevybrali matrac, na ktorom by sa vám spalo zle, nerobte to isté vášmu oblečeniu.
  2. Zadovážte pre svoje topánky cédrové napínače. Tie držia tvar topánok a zabraňujú praskaniu kože. Céder zase vďaka svojim vlastnostiam vytiahne z topánky všetky neželané pachy a vlhkosť.
  3. Schovajte svoje obleky do obalov na oblek. Tie ochránia oblek nielen pred molami, ale aj pred kontaktom s iným oblečením. Starostlivosť o oblek je hotová veda, no ak urobíte všetko potrebné, poslúži vám dlhé, naozaj dlhé roky.

Samotná generálka - najskôr von, potom dnu

Prvým krokom pri samotnej generálke šatníka je spraviť si prehľad o tom, čo v ňom naozaj máte. Iste, je lákavé vrhnúť sa okamžite do obchodov na nové jarné kolekcie a svoj šatník dovybaviť krásnymi kúskami, no lepšie bude najskôr zanalyzovať, čím náš šatník vlastne potrebujeme doplniť.

Začnite teda klasickou metódou - rozdeľte svoje oblečenie na tri kôpky. Prvá kôpka bude oblečenie, ktoré si určite chcete nechať, druhá kôpka oblečenie, ktorým si nie ste istý a tretia kôpka bude oblečenie určené na vyhodenie alebo darovanie. Následne sa vráťte k druhej kôpke, kde každý jeden kúsok zhodnoťte naozaj kriticky - robil by vám ešte v budúcnosti radosť? Naozaj ho dáte ešte niekedy na seba? A hodí sa vôbec k zvyšku vášho šatníka?

Ak sa vám to podarilo, je na čase uložiť všetko ošatenie, ktoré si nechávate, postupne do šatníka. Nezabúdajte, že aby šaty vydržali dlho, potrebujú dýchať, potrebujú svoj priestor. Myslite na to najmä pri kvalitnejších kúskoch.

Teraz prichádza čas na plánovanie nákupov. Získali ste prehľad o všetkom, čo k dispozícii máte, teraz je vhodné sa zamyslieť nad tým, čo vám v rámci vášho šatníka chýba. Starostlivo si naplánujte nákup a zamerajte sa na nadčasovú kvalitu, ktorá vydrží a ktorej sa nebudete musieť zbaviť ani po mnohých ďalších podobných generálkach.

Tip navyše: Spáľte všetko vaše spodné prádlo!

Dobre, možno sme to pri nadpise trochu prehnali, no narážame na tip módnej ikony Toma Forda, ktorý každý polrok všetko svoje spodné prádlo rituálne pošle na večnosť.

Spodné prádlo nie je niečo, čo vo svojom šatníku chcete držať dlhodobo. Starostlivo preberte jednotlivé kúsky a nebojte sa naozaj vyhodiť všetko, čo nie je v ideálnej kondícii alebo máte príliš dlho. Nemusí to byť práve každý polrok, no pri spodnom prádle buďte naozaj nekompromisný. Je to len a len otázka hygieny, ktorej, ako sa vraví, nikdy nie je dosť.