ETIKETA V MÓDE: 10 NEOTREPANÝCH TIPOV, AKO VYZERAŤ DOBRE

22.10.2018

Tom Ford je vo svete pánskej módy absolútnou ikonou. A bol to práve on, kto povedal slávnu vetu: "Pekné oblečenie je formou vyberaných spôsobov".

Áno, oblečenie, obzvlášť elegantné oblečenie, je formou, ako vyjadriť okoliu úctu. Ako keby ste ostatným dávali najavo, že sú pre vás dosť dôležití na to, aby ste si dali záležať.

Akokoľvek elegantne sa však oblečiete, vždy je možné celý dojem veľmi jednoducho pokaziť nedodržaním jednoduchej etikety. Preto sme pre vás pripravili 10 tipov, o ktorých ste možno doteraz nepočuli a ktoré vám pomôžu byť nielen mužom, ktorý vie, čo na seba, ale aj mužom, ktorý jednoducho vie, čo sa patrí.

1. Ak sa vás partnerka spýta, či sa vám páči v tých šatách, odpoveď je vždy "áno". Ibaže by sa spýtala, či v tých šatách nepôsobí pribrato. Vtedy je odpoveď vždy "nie". Vždy.

2. Každá žena vie, že vziať si ako hosť na svadbu biele šaty je absolútne neprijateľné. Už toľko sa však ale nehovorí o tom, že podobné pravidlo platí aj pre mužov vo vzťahu k ženíchovi. Snažte sa nenápadne zistiť, v akom štýle bude oblečený ženích a urobte všetko preto, aby ste neboli od hlavy až po päty ako jeho dvojník.

3. Ak si nie ste istý tým, ako veľmi formálne sa na danú udalosť musíte obliecť, oblečte sa o jeden stupeň formálnejšie, než si myslíte, že by bolo "akurát". Vždy je lepšie byť oblečený príliš dobre než príliš zle. Inak povedané, radšej chcete byť jediný muž v košeli a kravate, než jediný chlap k tričku a šortkách.

4. Slnečné okuliare vnútri alebo v noci? Vždy dole. Bez výnimky! Aj keby si ich musíte zložiť na 5 sekúnd, urobte to. Vyzerá to hlúpo.

5. Nikdy si nezapínajte spodný gombík na saku. Nielenže to nevyzerá dobre, pretože sako je zvyčajne šité tak, aby sedelo bez zapnutého spodného gombíka, navyše je každé sako šité na vzpriameného muža a nie na sediaceho, čo si nechcete uvedomiť v momente, keď sa posadíte a gombík vám odstrelí. Jedinou výnimkou je sako s jedným gombíkom, ten majte zapnutý vždy.

6. K obleku sa batoh jednoducho nehodí. Nie sme na základnej škole. Bez ohľadu na to, aký dizajnový kúsok doma máte. K obleku jednoducho patrí taška. Aj po estetickej stránke, no aj z toho hľadiska, že batohy látku na saku pozvoľne ničia.

7. Koža musí byť vždy rovnakej farby. Hovoríme o topánkach, opasku a spomínaných taškách, dokonca aj o koženom náramku na hodinkách. Tieto kúsky MUSIA mať vždy rovnakú farbu.

8. Ak je dress code voliteľný, nie je to vašou priepustkou prísť v bežeckých teniskách, plavkách a futbalovom drese. Znamená to, že si môžte formu elegancie vybrať sami.

9. Ak sa vám páči niekoho oblečenie, povedzte mu to. Urobíte mu deň. No ak si chcete kúpiť rovnaký kúsok aj vy, spýtajte sa predtým, než to urobíte.

10. Spodné prádlo je pochopiteľne nutné vyprať po každom použití. To však už neplatí o iných kúskoch vo vašom šatníku. Napríklad obleky nemusíte (v prípade, že nie sú špinavé) čistiť viac ako dvakrát ročne. Akurát po každom použití zbavte drobných nečistôt a nechajte ho deň prevetrať. Chemikálie, ktoré sa používajú na čistenie, totiž môžu látku poškodiť.