ETIKETA NA PLESE: AKO TO ZVLÁDNUŤ BEZ TRAPASOV?

21.01.2019

Plesy patria medzi najváženejšie spoločenské udalosti, akých sa môže dvojica zúčastniť a adekvátne tomu si vyžadujú aj pomerne prísny dress code a prísnu etiketu.

Ak ste teda už svoj outfit (teda zvyčajne smoking a všetky náležitosti s ním súvisiace) vyriešili, je na čase pripraviť sa po tej druhej stránke. Ako sa na plesoch správať adekvátne k významu danej spoločenskej udalosti, aby ste neodchádzali domov s pocitom hanby a so sklamaním v očiach vašej partnerky?

  • Smoking mix&match
  • nohavice 100% vlna - 119 €
  • sako 100% vlna - 229 €

Zozbierali sme pre vás niekoľko základných tipov, s ktorými budete mať etiketu celého večera v malíčku.

  1. Plesy si vyžaduje správanie skutočného džentlmena. Je pravda, že mnohé z nasledujúcich úkonov by malo byť samozrejmosťou niekedy aj v bežnom živote, no doba džentlmenom nepraje a mnohí muži už zabudli, aké je to prejaviť svojim konaním dáme náležitú úctu. Základným pravidlom etikety na plese je, že mimo šatne a toalety by vaša dáma nikdy nemala zostať sama. Špeciálne by ste ju mali sprevádzať pri vstupe do sály a vždy, keď sa pohybuje v priestoroch tanečného parketu. Vašu dámu môžete nechať jedine v spoločnosti iného muža (pri tanci), pričom je v takom prípade vašou povinnosťou požiadať o tanec partnerku muža, ktorý požiadal o tanec tú vašu.
  2. Ak už hovoríme o tanci, dovolené je tancovať len s dámami, ktoré sa nachádzajú pri vašom stole. Dáma ale môže byť ochotná tancovať so všetkými prítomnými mužmi pri stole, ale má aj právo tancovať len so svojim partnerom. Rešpektujte to. Treba však dodať, že dáma si nemôže vyberať, s kým tancovať bude a s kým nie. Buď je otvorená všetkým, alebo len partnerovi.
  3. Pokiaľ ide o predstavovanie sa, predstavujeme sa predovšetkým ľuďom, s ktorými sedíme pri stole. Predstavujete sa najskôr celým menom vy a následne predstavujete svoju partnerku - pokiaľ s vami zdieľa priezvisko, tak stačí krstným menom, v opačnom prípade celým menom. Následne sa usádzate.Pri stole sedí žena po vašej pravici a je vašou povinnosťou vstať vždy, keď vaša dáma odchádza od stola. V prípade, že z nejakého dôvodu sedí po vašej pravici (aj keď na krátku dobu) iná žena, vstávate, keď sa postaví táto žena. Je to preto, aby ste jej boli pripravený prípadne pomôcť so stoličkou a podobne.
  4. Ako prvá začína jesť pri stole vždy žena, ak je to možné rozlíšiť, tak tá najváženejšia z hľadiska funkcie. Počas večere je vhodné konverzovať o ľahkých témach, vyhnite sa témam ako politika či citlivé osobné záležitosti. Pohár držíme za stopku a v prípade, že nám niečo spadne, nenápadne to zakopneme pod stôl.
  5. K plesu zákonite patrí aj jedlo a víno, ktoré môžu byť zdrojom nepríjemných "nehôd" na našom oblečení. Ak sa vám niečo podobné pritrafí, pokúste sa škvrnu na toalete svojpomocne odstrániť. Ak sa vám to nedarí, nič sa nedá robiť, ples je potrebné opustiť. Nerobte si z toho ťažkú hlavu, to sa jednoducho z času na čas pritrafí každému.