DVOJRADOVÉ ZAPÍNANIE: PREČO JE OBLEK S DVOMA RADMI GOMBÍKOV DOBRÝ NÁPAD

26.11.2018

Dvojradový oblek bol dlho symbolom gangstrov a chamtivcov z Wall Street. Možno aj preto jeho sláva na istú dobu zašla a trvalo niekoľko desaťročí, než si opäť našiel cestu do pánskych šatníkov. A dnes zažíva obrovský boom.

Za renesanciou dvojradových oblekov sa skrýva zmena prístupu módnych značiek. Keďže dvojradové obleky boli odjakživa doménou mocných mužov, prispôsobený tomu bol aj ich strih a celkový charakter. Mali konzervatívny tvar do tvaru hranola, výrazné ramená a jednoducho vo všetkých ohľadoch boli šité tak, aby vzbudzovali rešpekt.

Od tohto stereotypu sa našťastie v posledných rokoch upustilo. Dvojradové obleky sa začali šiť v strihoch, ktoré zodpovedajú tomuto tisícročiu a prestali akoby "prosiť o pozornosť". A razom bol záujem obrovský.

Čo ale dvojradový oblek vlastne je?

Asi nie je nutné ísť tu do podrobných definícií, keďže v samotnom názve je v podstate otázka zodpovedná. Dvojradové obleky sú obleky s dvoma radmi gombíkov, pričom jedna strana obleku prekrýva druhú a obopína hruď jeho majiteľa. Počet gombíkov je individuálny, najčastejšie je ich 6, ale nezriedka sú aj 4 (hoci takéto zapínanie je typické skôr pre separátne dvojradové saká), výnimočne nájdete aj zapínanie s 2 gombíkmi.

História dvojradového obleku

Dvojradové obleky sa stali dôležitou súčasťou pánskej módy po prvej svetovej vojne, kedy krajčíri aplikovali do oblekov štýl armádnych kabátov. Mimoriadne si ich obľúbili ich spomínaní ganstri, ale aj britská kráľovská rodina. Napriek tomu bol dvojradový oblek považovaný za niečo nie dosť formálne na to, aby si to mohol vziať človek do práce.

To sa otočilo po druhej svetovej vojne a to radikálnym spôsobom. Dvojradové obleky zrazu nosili do svojich firiem majitelia, riaditelia a vysoko postavení manažéri. Bežný zamestnanec dvojradovým oblekom riskoval tvrdý trest, vzhľadom na jeho "snahu zatieniť svojich nadriadených". Dvojradový oblek sa stal v tejto ére symbolom úspechu a do istej miery ako by aj istým symbolom arogancie a nadradenosti. A to bolo začiatkom ich úpadku.

Prezidenti, politici a všeobecne ľudia, ktorým z akýchkoľvek dôvodov záležalo na verejnej mienke, radšej z týchto dôvodov od dvojradových oblekov upustili a zamerali sa na klasické, jednoradové zapínanie. Aby sa nijak nevymykali "spomedzi ľudu".

Dnes je význam dvojradových oblekov úplne iný. V rámci nadčasovej elegancie plnia úlohu módneho prvku, ktorý vás v dave síce stále odlíši, no skôr v tom pozítivnom slova zmysle. Krajčíri upustili od prehnane výrazných ramien, strihy sú štíhlejšie a celý oblek je summa summarum podstatne viac "sexy".

Ako dvojradový oblek nosiť

Pri klasickom obleku platí známe pravidlo, že spodný gombík nesmie byť za žiadnych okolností zapnutý, v prípade troch gombíkov ideálne ani ten horný, Majitelia dvojradových oblekov však majú z nejakých dôvodov často pocit, že toto pravidlo v ich prípade neplatí. Omyl, platí rovnako.

Dvojradový oblek inak možno kombinovať rovnako ako klasický oblek a hodí sa do tých istých spoločenských situácií. Môžete si ho vziať do práce a na významné stretnutia, prípadne môžete nosiť sako samostatne a v kombinácii s bavlnenými chinos, vlnenými nohavicami alebo aj džínsami vytvoriť zaujímavé "smart casual" kombinácie. Dôležité je len myslieť na to, že dvojradové obleky sú sami o sebe výrazné a ďalšie výrazné prvky by mohli celému outfitu už len ublížiť.

Vzhľadom na to, že dvojradové obleky prešli renesanciou prakticky nedávno, celkovo sú v súčasnosti vnímané o maličký krok neformálnejšie ako obleky s jednoradovým zapínaním. Ak si trúfate pohybovať sa po hrane toho, čo je ešte stále vkusné, môžete teda zariskovať aj s bielymi, šedými či krémovými teniskami.

Tak ako tak, dvojradový oblek bude vždy dobrý nápad.