OBLEČENIE AKO Z OBLÁČIKA: VŠETKO, ČO STE POTREBOVALI VEDIEŤ O BAVLNE

03.05.2019

Dvojciferné čísla na teplomeroch prišli tento rok oveľa skôr, než sme očakávali, neznamená to, že sa náš šatník musí postupne začať scvrkávať len na šortky a tričká. Sú to práve kvalitné prírodné materiály, ktoré nám vďaka svojim vlastnostiam dovolia žiť bez módnych kompromisov počas celého roka, aj napriek najväčším horúčavám.

A jedným z takýchto materiálov je bavlna.

Čo je bavlna?

Nikto presne nevie, kedy sa vo svete oblečenia bavlna prvýkrát objavila, no väčšina zdrojov hovorí o rozmedzí 5- až 10-tisíc rokov dozadu, v niektorých prípadoch dokonca 12-tisíc (staroveký Egypt). Dnes je tento materiál najčastejšie využívaným materiálom v rámci módy vôbec a ako si povieme neskôr, nie je vôbec ťažké odhadnúť prečo.

Samotná bavlna, to sú doslova malé huňaté biele obláčiky, rastúce na kríkoch bavlníka, ktoré sa spracovávajú do tkanín. A tu prichádza to najlepšie - ten mäkučký pocit, ktorý máte, keď sa čerstvej bavlny dotknete, sa podarilo preniesť aj na samotné oblečnie.

Najväčšie výhody bavlny

Ako sme teda v prechádzajúcej vete spomenuli, jednou z najlepších vlastností bavlny je práve ten príjemný pocit - bavlna je veľmi ľahká, mäkká a "nadýchaná", čo sa však nijak nevylučuje s tým, že bavlna je zároveň aj veľmi pevný materiál so silnou štruktúrou.

To ale nie je všetko. Bavlna je extrémne priedušný materiál, vďaka čomu sa v horúcich letných mesiacoch nebude medzi vami a vašim tričkom zadržiavať horúca vlhkosť. Aj preto je bavlna tak obľúbená najmä v rámci letnej módy, najmä pri basic tričkách a klasických chinos nohavíc, ale aj pri sakách či kompletných oblekoch.

Ani bavlna nie je dokonalá

Ak sme povedali A, je nutné povedať aj B. Hoci má bavlna nesmierne množstvo výhod a ide o univerzálny materiál, ktorý nie je ani priveľmi drahý, má aj svoje nevýhody.

Ak patríte medzi skupinu mužov, ktorá sa spolieha, že sa oblečenie pri sušení samo vyrovná a vy tak nebudete musieť do ruky chytiť žehličku, sklameme vás. Bavlna je krčivý materiál, ktorý vám v tomto ohľade nepomôže.

Dodať treba aj to, že bavlna je náročný materiál, ktorý v perfektných podmienkach pracuje dokonale, no pri praní a čistení mu treba venovať obzvlášť veľkú pozornosť. Ak bavlnu vysušíte príliš, môže stratiť svoj pôvodný tvar, ak ju naopak nevysušíte dostatočne, môže na seba, ako každý prírodný materiál, ťahať plesne. Opatrne.

Chcete prémiovú kvalitu? Vyskúšajte mercerizovanú bavlnu!

Mercerizovaná bavlna je špeciálny druh bavlny, ktorý vzniká skombinovaním bavlnených priadzí a hydroxidu sodného. Ak vám to znie ako nejaký zvláštny pokus z laboratória, tak v skutočnosti ani nie ste tak ďaleko od pravdy - tento proces vyvinul v polovici 19.storočia britský chemik John Mercer.

No akokoľvek znie takáto kombinácia šialene, výsledok príjemne prekvapil a jeho patent sa využíva v rámci módy dodnes. Z jednoduchého dôvodu - mercerizovaná bavlna je úplne nový level bavlny.

Mercerizovaná bavlna je silnejšia ako bežná bavlna, je typická nevtieravým leskom, produkuje menej vlákien a je odolnejšia voči plesniam. Navyše, oveľa lepšie drží svoj pôvodný tvar.