AKO SPRÁVNE VYŽEHLIŤ KOŠEĽU: PRÍRUČKA PRE MUŽA

10.10.2018

Bez ohľadu na šikovnosť svojej partnerky by mal každý muž vedieť, ako vyžehliť košeľu. Volá sa to dospelosť a schopnosť postarať sa sám o seba.

Pravdou však je, že žehlenie nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. A hoci vyrovnať žehličkou tričko na obligátnych 80% zvládne každý, pri košeliach si vyžaduje celý proces trochu viac snahy a vedomostí. Jednak preto, že košeľa je predsa len komplikovanejší kus oblečenia a tiež preto, že nič nedokáže pokaziť dojem tak, ako keď je košeľa pokrčená. Môžete sa totiž aj postaviť na hlavu, pokrčenú košeľu skryť nemožno.

A keďže je to tiež kúsok, ktorý mnohí z nás potrebujú na prácu a partnerku do divadla tiež nesprevádzate v mikine, pozbierali sme celkom slušný počet argumentov, prečo sa túto zručnosť naučiť.

Ak to teda chcete zvládnuť ako profík a nechcete pritom pri žehliacej doske stráviť 6 hodín, poďte sa spolu s nami naučiť, ako na to.

Ako vybrať správnu žehličku

Aby sme sa mohli pustiť do práce, prvým problémom je samotná žehlička. Rozoberať absolútne detaily by bolo v tomto článku asi kontraproduktívne, zamerajte sa teda na absolútne základy.

Najpopulárnejšie medzi žehličkami sú naparovacie žehličky. Para zo žehličky košeľu zvlhčí a pripraví ju na žehlenie, vďaka čomu je vyrovnávanie košele jednoduchšie. Všeobecne potom platí, že lepšia žehlička = vyšší prúd pary. Do žehličky však nemusíte investovať zbytočne veľa a zamerajte sa na to, aby vám dobre sedela do ruky.

K žehličke ešte jedna pevná žehliaca doska a môžeme sa pustiť do práce.

Ako vyžehliť košeľu

Než položíme žehličku na košeľu, potrebujeme si spraviť menší prieskum. V prvom rade je dôležité zistiť, z akého materiálu vaša košeľa je, pretože to výrazne ovplyvňuje celý proces žehlenia. Všetky podstatné informácie by sa mali nachádzať na štítku košele, ktorý by vám mal napovedať, pri akej teplote by ste mali košeľu žehliť a či je vôbec naparovaciu žehličku použiť vhodné.

Všeobecne platí, že polyester by nemal prísť do priameho kontaktu so žehličkou, ľanové košele navlhčite z jednej strany a vyžehlite z druhej a bavlnené košele žehlite priamymi pohybmi, nie krúživými, mohli by ste poškodiť materiál.

Poďme ale už na samotné žehlenie. Jemne posprejujte košeľu vodou, odopnite všetky gombíky, vrátane manžiet a pripravte si svoju starostlivo vybranú žehličku. Následne už len žehlíte jednotlivé časti košele, ideálne v tomto poradí:

  • Golier - Úplne golier otvorte a vyžehlite ho z oboch strán. Žehlite zvonka smerom dnu. Potom golier prehnite späť a prežehlite ho ešte raz.
  • Manžety - Postupujte rovnako ako pri golieri. Otvorte ich a najskôr vyžehlite ich vnútro. Potom ich prehnite späť a prežehlite ešte raz.
  • Chrbát - Najskôr sa povenujte vrchnej časti košele. Žehlite zo strán smerom do stredu. Potom košelu otočte a postup zopakujte z druhej strany. Následne prežehlite podobným spôsobom zvyšok chrbta.
  • Predná časť - Najskôr vyžehlite priestor okolo gombíkov a dierok na gombíky. Využite na dôsledné prežehlenie špičku žehličky. Potom vyžehlite zvyšok košele.
  • Rukávy - Žehlite ich jedným ťahom, presvedčte sa ale, že sú na žehliacej doske úplne vyrovnané. A prežehlite ich z oboch strán.

A máte hotovo!

Ďalšie tipy pre perfektne vyžehlenú košeľu

  • Žehlička musí byť neustále v pohybe. Nechcete poškodiť materiál teplom
  • Košeľu krátko po vyžehlení zaveste na vešiak, ideálne okamžite
  • Neprechádzajte žehličkou priamo cez gombíky či iné tvrdé materiály