AKO SA SPRÁVNE OBLIECŤ NA PRACOVNÝ POHOVOR?

03.05.2018

Aj s týmto nás zákazníci často konfrontujú. Poďme sa na to teda spoločne pozrieť!

Takmer všetci sme zvyknutí veľa sedieť za počítačom a komunikovať najmä písomne, prípadne telefonicky. Osobné stretnutia sú v dnešnej dobe často obmedzené na minimum, a preto, keď k nim dôjde, často nevieme, či sme sa správne obliekli, či sa správne správame, či rozprávame príjemne a vhodne. S tými posledne menovanými vám neporadíme, ale skúsime vám poradiť, ako sa obliecť na jedno z najdôležitejších osobných stretnutí - na pracovný pohovor.

Dnes sa aj etiketa pracovných pohovorov v mnohom zredukovala, my vám predstavíme tú, ktorá je naozaj etiketou, pri ktorej by na vás boli hrdí aj vaši rodičia a zároveň určite nebudete pôsobiť staromódne, ale jednoducho tak, že viete, čo sa patrí. A to je najmä v dnešnej dobe veľké plus.

Oblek

Kým čierne obleky sú vhodné na formálne a spoločenské udalosti, na pracovný pohovor by ste si mali obliecť šedý oblek alebo oblek farby námorníckej modrej. Nezabudnite, že pri vkročení do miestnosti, kde sa pohovor odohrá, by ste mali mať sako zapnuté, ale v okamihu, keď si budete sadať, rozopnite si ho. Akonáhle vstanete a budete miestnosť opúšťať, opäť si ho zapnite. Košeľu si oblečte ideálne bielu.

Kravata

Na pracovný pohovor k obleku je kravata nutnosťou. Akýkoľvek je váš štýl v súkromí, kravata na pracovnom pohovore by nemala príliš kričať. Voľte preto menej nápadné farby a vzorovanie. Čo je veľmi dôležité, to je to, že koniec kravaty by sa mal dotýkať pása vašich nohavíc alebo teda opaska. Mimochodom, o tom, čo vyjadrujú jednotlivé farby kravaty, sme v minulosti jeden blog písali, tak sa môžete pozrieť, čo farbou kravaty chtiac-nechtiac vysielate.

Ponožky

Ponožky by mali farebne sedieť k vášmu obleku a najmä topánkam. V žiadnom prípade by nemali odhaliť holú kožu - ani, keď si sadnete! S tým súvisí aj výber správnej dĺžky nohavíc, ktoré by mali siahať k ponožkám v sede a v stoji by sa mali dotýkať topánok.

Topánky

Aj keď sa to nezdá, často sú práve topánky dôležitým merítkom toho, či ste naozaj v móde a vkuse doma alebo nie. Ak si oblečiete šedý oblek, môžete siahnuť po čiernych alebo hnedých oblekových topánkach, ak si oblečiete oblek námorníckej modrej, obujte si hnedé oblekové topánky.

A ešte pár praktických rád, najmä pre tých, ktorí nie sú zvyknutí nosiť oblek v každodennom živote. Pracovný pohovor je sám o sebe pomerne vypätou a náročnou skúsenosťou. Preto, ak nie ste na oblek tak celkom zvyknutý, skúste ho pár dní pred pohovorom nosiť. Odbúrate tak fakt, že okrem pohovoru samotného by ste sa mohli cítiť nekomfortne aj v oblečení, ktoré na sebe máte. Večer pred pohovorom si určite nezabudnite topánky vyčistiť a oblek a košeľu vyžehliť a pekne vystrieť. A ešte samozrejmosť, ktorú ale pod tlakom môžete opomenúť - ráno si pred pohovorm privstaňte, aby ste sa stihli v pokoji osprchovať, oholiť a učesať, aby ste pôsobili naozaj upraveným a príjemným dojmom. A ešte aj prišli načas. :)

Ak by ste stále nemali jasno v tom, čo vám na pohovor najviac pristane, radi vám pomôžeme v ktorejkoľvek z predajní OTTO BERG. :)

Tak teda, prajeme vám veľa šťastia!