AKO SA OBLIECŤ NA PLES

10.01.2019

Hoci je smoking významným a prakticky nevyhnutným prvkom pánskej módy, udalostí, ktoré sú pre jeho nosenie vhodné, je v živote každého človeka nanajvýš niekoľko za rok.

Niet sa preto čo diviť, že mladí muži často nevedia, čo presne slovo smoking znamená a ak aj hej, nepoznajú, ako sa na takú black tie udalosť, ku ktorým smoking zákonite patrí (v našich podmienkach najčastejšie plesy), pripraviť.

Plesová sezóna je však na spadnutie a je preto potrebné všetky otázky zodpovedať. Ako sa teda správne obliecť na taký ples?

Plesy, špeciálne tie, ktoré vyžadujú dress code "black tie", sú špecifické tým, že neponúkajú takmer žiaden priestor na kreativitu. Vyžaduje sa skutočná uniformita, ktorá nie je znakom "prispôsobenia sa nudným pravidlám", ale znakom náležitého rešpektu voči všetkým zúčastneným. Kto vyniká, akýmkoľvek trendovým spôsobom, zrejme pozvánku budúci rok nedostane.

  • Smoking mix&match
  • nohavice 100% vlna - 119 €
  • sako 100% vlna - 229 €

Ako teda vyzerá vhodný outfit na ples?

Základom black tie outfitu je samotný smoking. Ten je najčastejšie v čiernej alebo polnočnej modrej farbe, čo sú zároveň dve farby, ktoré sú na tunajších black tie plesoch dovolené. V prípade black tie udalostí sú dovolené aj biele smokingy, no len v krajinách, kde je tropická klíma - Slovenska sa táto výnimka netýka.

K smokingu zákonite patria smokingové nohavice. Sú charakteristické pásikom na boku a vysokým pásom bez pútok na opasok - ten sa k smokingu nenosí.

Ďalším nevyhnutným prvkom je motýlik. Hoci názov "black tie" znamená v preklade "čierna kravata", motýlik je absolútnou povinnosťou. Musí byť čierny a ideálne by mal byť viazací - zapínací nepôsobí dobre.

K smokingu sa nosí čierna obuv. Ideálne však nie hocijaká, klasické kancelárske oxfordky nebudú to pravé. Voľte čiernu lakovanú obuv, v prípade black tie je dovolená aj čierna semišová obuv, tá je však vhodnejšia skôr na domáce párty.

Dôležitým prvkom smokingu je smokingový pás, prípadne ho môžete nahradiť vestou. Princíp týchto prvkov spočíva v tom, že prekrývajú spodnú časť košele. Platí totiž, že pod zapnutým gombíkom vášho smokingu nesmie byť vidieť košeľa ani náznakom.

Pokiaľ ide o doplnky, menej je v tomto prípade viac. Manžety sú samozrejmosťou, dovolené sú aj hodinky, ideálne však s užším profilom, jednoduchým dizajnom a čiernym remienkom. Dajte si špeciálny pozor najmä na to, aby vám "kov" ladil. Všade striebro alebo všade zlato, za žiadnych okolností nie kombinácie.

  • manžetové gombíky 19,99 €

Čo ak je dress code creative black tie alebo black tie optional?

Na pozvánke sa môžete niekedy stretnúť aj s týmito dvoma výrazmi.

Creative black tie už názvom evokuje istú voľnosť, minimálne v porovnaní so samotným black tie. Pravdou však je, že by ste sa stále mali držať v prísnych medziach a creative black tie v konečnom dôsledku znamená len to, že máte dovolené pridať vášmu outfitu trochu farby. V praxi si vyberte jeden prvok z trojice vesta/smokingový pás/motýlik a zvoľte si farbu podľa svojho gusta. Stále by však malo ísť o decentné farby ako sú olivová, burgundy či tabaková.

Black tie optional je ešte voľnejší dress code, ktorým hostiteľ naznačuje, že smoking nie je vyžadovaný a môžete prísť aj v klasickom formálnom obleku. Hoci však prísť v obleku nie je žiadne faux pas, väčšinou samotní hostitelia smoking majú a preto je znakom úcty rešpektu prísť v smokingu aj tak.