AKO (NE)ZAPÍNAŤ GOMBÍKY NA SAKU

19.02.2018

S faktom, že spodný gombík sa necháva rozopnutý, súvisí celkom vtipný príbeh z minulosti. Anglický kráľ Eduard VII. v dobe svojho panovania zrejme celkom pribral a nedokázal zapnúť spodný gombík na svojom saku. A keďže jeho poddaným bolo trápne uraziť ho, rozhodli sa, že si spodný gombík nebudú zapínať ani oni. A tak to už ostalo.

Niektoré pravidlá sa udomácnili v móde vďaka takýmto príbehom, niektoré preto, lebo to tak jednoducho lepšie vyzerá. Ako je to teda s tými gombíkmi?

Pánske saká môžeme rozdeliť na dve základné varianty - jednoradové a dvojradové. Tie jednoradové majú obvykle od jedného do štyroch gombíkov, najčastejšie sú dvojgombíkové a trojgombíkové. Dvojradové sú najčastejšie so štyrmi alebo šiestimi gombíkmi. Či a koľko gombíkov zapínať závisí práve od druhu saka, počtu gombíkov a hlavne od toho, či stojíte alebo sedíte. V zásade sú pravidlá jednoduché:

V STOJI

Jednoradové sako je v stoji vždy zapnuté. Výnimku tvorí sako v kombinácii s vestou, ktorá musí byť zapnutá okrem posledného gombíka. Ak vestu nenosíte, sako s jedným gombíkom musíte mať zapnuté v stoji vždy. Pri saku s dvoma gombíkmi zapíname vždy horný gombík. Spodný gombík nezapíname ani v prípade trojgombíkového saka. V tomto prípade však môžeme ponechať nezapnutý aj prvý, horný gombík, ale v našich končinách je to menej tradičné a ani to až tak dobre nevyzerá. Rovnaké pravidlá rozopnutého posledného gombíka platia aj pri dvojradových sakách. Tu je navyše jeden skrytý gombík, ktorý musí byť vždy zapnutý, lebo drží fazónu.

V SEDE

Či už máte na sebe sako s jedným, dvoma, alebo viacerými gombíkmi platí, že v sede je jednoradové sako zásadne rozopnuté. Ak ste si zvolili sako dvojradové, tak pokojne môžete sedieť so sakom zapnutým. Toto sako sa totiž pri sedení nerozopína. Na tento typ saka si však musia muži dávať pozor, obzvlášť tí, ktorých postava nie je úplne ideálna. Dvojradové sako postavu opticky rozširuje, preto v ňom musí byť muž naozaj vo forme. Peknej forme. :)