AJ DŽÍNSY TREBA VEDIEŤ NOSIŤ

26.02.2018

I keď ich väčšina mužov (aj žien) vníma ako najuniverzálnejší kúsok šatníka, aj tento kúsok treba vedieť nosiť.

V niektorých pracoviskách sú džínsy dokonca zakázané, čo zrejme súvisí s ich históriou, úzko spojenou s robotníckou triedou. Zrejme viete, ale ak nie, tak džínsy boli vytvorené pre potreby "hľadačov šťastia" počas veľkej zlatej horúčky v Amerike. Muži tu totiž potrebovali pohodlné, zároveň kvalitné, nie ľahko zničiteľné nohavice, na ktorých nebude vidno každú škvrnku. Riešením boli práve džínsy.

Statusu robotníckej triedy sa však dávno zbavili a stali sa univerzálnym a veľmi obľúbeným kúskom šatníka. Dnes by ste ťažko hľadali niekoho, kto džínsy vo svojom šatníku vôbec nemá. A väčšina ich má viacero. S čím ich nosiť?


Pokojne so sakom

Ak ste zástancom oblekov, aj vy si pokojne môžete obliecť džínsy. Vnímajte ich ako náhradu klasických oblekových nohavíc, a tak si k nim oblečte košeľu, kravatu a sako. Dôležitá je v tomto prípade správna voľba džínsov samotných. Vyžaduje si to rovný strih a čo najtmavšiu farbu. Ak ale máte možnosť predsa len o čosi menej formálnej udalosti, stavte aj na svetlejšie tóny. Mimochodom, v chladnejších mesiacoch si medzi sako a košeľu môžete obliecť aj pulóver.


Džínsy a sveter

Menej formálna, ale veľmi príjemná kombinácia. Pod sveter si môžete pokojne obliecť aj košeľu a napríklad motýlika. To je skvelé najmä pri svetroch s výstrihom do V. Jediné, na čo je potrebné myslieť, je to, aby košeľa netrčala zo svetra. I keď zakasávanie oblečenia do nohavíc už nie je veľmi in, napríklad toto je výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo.

A niekedy postačí jednoducho iba sveter, džínsy a nejaká drobnosť. Napríklad šatka, ktorá celý váš vzhľad ozvláštni.


Košeľa a vesta

V podstate tu platí to, čo bolo napísané vyššie pri svetroch. Voliť pritom môžete vesty z rozličných materiálov, opäť je dôležité, aby košeľa nevytŕčala spod vesty.


Tričká a pokošele

Je to take klišé, ktorým síce nič nepokazíte, ale ani nenadchnete. Platí zásada, že tričká a polokošele sa nezakasávajú a že by mali končiť približne nad vreckami.


Plášte, plášte, plášte

V plášťoch muži vyzerajú veľmi dobre, a to aj v prípade, že na sebe majú džínsy. Pod neho si môžete dať čokoľvek z vyššie spomínaného. Plášte sú ideálne k slim fit a regular fit strihom.


Striedajte farby!

A toto je veľmi dôležité. Otvorte oči aj pre džínsy iných farieb, ako sú indigo či čierna. Šedé, svetlomodré či rozličné farebné variácie, od bordových, cez horčicové, až po zelené. Samozrejme, záleží od príležitosti, ale k rovnakým vrchným častiam oblečenia voliť džínsy rozličných farieb dá vo výsledku úplne iný model.

Mimochodom, o džínsoch sa hovorí ako o nohaviciach, ktoré nepatria napríklad na pracovné pohovory. My si dovolíme nesúhlasiť. Ide naozaj iba o to, s čím ich skombinujete, aký strih a farbu zvolíte. A, samozrejme, dizajn. Na akékoľvek formálnejšie príležitosti nepatria napríklad trhané či prané úpravy džínsov.