5 ZRUČNOSTÍ, KTORÉ BY MAL OVLÁDAŤ KAŽDÝ MUŽ NA ÚROVNI

25.02.2019

Džentlmenstvo hlási svoj veľký návrat a s ním aj zvýšené očakávania okolia na nás, vrátane našich súčasných alebo potenciálnych partneriek.

Nie že by to bolo niečo zlé, práve naopak - je to skvelá motivácia pre to, aby ste na sebe nikdy neprestali pracovať a každý deň sa snažili priblížiť sa k tomu obrazu ideálneho muža, ktorý v hlave nosíte.

Súčasťou džentlmena však nie je len vkusné oblečenie a vyberané správanie, ale aj niekoľko zručností, ktoré sú medzi súčasnými mužmi stále zriedkavejšie a ich ovládanie vás v očiach iných posunie o niekoľko levelov dopredu.

Týchto 5 zručností je podľa nás absolútnym základom, ktoré by mal jednoducho aspoň na určitej úrovni ovládať prakticky každý muž.

Schopnosť správať sa ku každému rovnako

Ak si niekto spája džentlmenstvo so snobstvom a povýšenosťou, nemôže byť ďalej od pravdy. Pravý džentlmen sa správa ku každému rovnako.

Buďte príjemný, očarujúci a vnímavý spoločník, bez ohľadu na to, s kým sa rozprávate. Schopnosť nadviazať kvalitný rozhovor s kýmkoľvek, bez ohľadu na jeho spoločenské postavenie, je veľkou cnosťou veľkých mužov. Dobré maniere = dobrý muž.

Schopnosť byť pre dámu dobrým spoločníkom

Pokiaľ ide o dámy, skutočný džentlmen vie, že musí mať na pamäti mnoho pravidiel. Buďte očarujúci, ale nie arogantný, buďte slušný, ale nie vtieravý, buďte priamy, ale netlačte na ňu. A napokon, zaujímajte sa o jej osobnosť, hodnoty a myšlienky, nie o farbu jej spodného prádla a veľkosť jej výstrihu.

A to nie je všetko. Nezabudnite na džentlmenské klasiky ako otváranie dverí, odloženie kabáta či odtiahnutie stoličky. Ak idete na večeru, nezabudnite vopred rezervovať stôl a zaplatiť za večeru. Zoznam by bol dlhý, základom je jednoducho správať sa k žene s rešpektom a úprimne sa starať o to, aby sa s vami cítila dobre. Ak je ona skutočnou dámou, tak všetky tieto drobné gestá vďačne ocení.

Schopnosť obliecť sa vhodne na príležitosť

O slovenských mužoch sa hovorí, že v sebe majú schopnosť pekne sa obliecť, našou slabou stránkou je však často neschopnosť obliecť sa adekvátne na danú príležitosť. Samozrejme generalizujeme a tam vonku sa prechádzajú tisíce mužov, ktorí presne vedia, na čo slúži smoking a aká košeľa patrí k dôležitým pracovným jednaniam, všeobecne však nikdy nie je na škodu v tejto oblasti sa vzdelávať a posunúť sa na novú úroveň.

Nebojte sa investovať do nadčasovej elegancie, ide o kvalitné kúsky, ktoré nevyjdu z módy a preto vám môžu pri dobrej starostlivosti slúžiť aj dlhé roky. Majte aspoň jeden kvalitný oblek - buď formálnejší čierny, alebo obľúbený tmavomodrý, pričom špeciálnu pozornosť venujte tomu, či vám oblek sedí. Nič nie je horšie ako zle padnúci oblek.

Zistite, na čo slúži smoking a preštudujte si, aký outfit patrí na plesovú sezónu. Naučte sa viazať kravaty a motýliky, pravidelne si čistite topánky a ovládnite umenie kombinovania saka, neformálnych nohavíc a bielych tenisiek.

Je toho veľa, čo sa dá naučiť a nemusíte zákonite ovládať všetko. No schopnosť obliecť sa vkusne a elegantne, navyše vždy adekvátne na danú príležitosť, je cnosťou každého správneho džentlmena.

Varenie

Skutočný džentlmen je schopný postarať sa o seba a svojich blízkych. A jednou zo základných zručností, ktorá predurčuje muža na schopnosť postarať sa, je varenie.

Kúpte si dobrú kuchárku, kvalitnú panvicu a naučte sa variť zopár jedál, ktoré vás nikdy nesklamú a ktorými nakŕmite nielen seba, ale aj ľudí okolo seba.

Och, mimochodom. Schopnosť upratať po sebe je stále súčasťou varenia. Skutočný džentlmen nikdy nenechá túto prácu na iných, pokiaľ sa mu sami neponúknu.

Otvorenosť novým kultúram a novým zážitkom

Pravý džentlmen nikdy nehovorí nie novým poznatkom a zážitkom. Cestovanie nie je zručnosť ako taká, no otvorenosť mysle a túžba spoznávať nové kultúry je predpokladom pre to, aby sme rástli ako ľudia.

Vďaka cestovaniu a spoznávaniu nových kultúr si lepšie formujeme naše názory a postoje o svete, v ktorom žijeme, vďaka čomu sme schopní do budúcna robiť lepšie rozhodnutia.