5 PREJAVOV AROGANCIE, KTORÉ SI ČASTO ZAMIEŇAME SO SEBAVEDOMÍM

12.03.2019

O hranici medzi sebavedomím a aroganciou sa hovorí, že je veľmi tenká. Tak tenká, že človek niekedy ani nemá šancu rozoznať, kde na danom spektre sa pohybuje.

Povedzme si ale raz a navždy pravdu - sebavedomie a arogancia sú veci rozdielne. A nielen tak hocijak rozdielne, ide o dve formy správania sa, ktoré sú si na kilometre vzdialené. Nevedno prečo v spoločnosti vzniklo povedomie, že sa tieto dve veci dokážu zamieňať a dokonca existuje aj niekoľko konkrétnych prejavov arogancie, ktoré stále mnohí z nás považujú za prejavy sebavedomia.

Vybrali sme preto 5 najčastejších prejavov arogancie, ktoré mnohí muži robia s pocitom, že tým len deklarujú svoje sebavedomie. Ak sa však v niektorom z bodov nájdete, nič si nevyčítajte, len je čas urobiť krok vzad, pozrieť sa na veci s nadhľadom a prehodnotiť svoje postoje.

1. Premotivovanosť

Určite ich poznáte. Tí muži, ktorí neustále hovoria o tvrdej práci, o neustálom posune vpred, o dosahovaní svojich cieľov. Až máte pocit, že každá hodina spánku je v skutočnosti zlyhaním a každý prejav slabosti z vás robí človeka nehodného rešpektu.

Všetky vyššie spomenuté veci sú pochopiteľne dôležité. Všetci by sme sa aspoň do istej miery snažiť dosiahnuť nedosiahnuteľnú dokonalosť. No nesmieme popritom zabúdať na ľudí okolo seba a to, že naše telo nie je stroj a potrebuje aj oddych.

2. Ponižovanie ľudí okolo seba

Základná zbraň každého arogantného muža, ktorú si niekto zo záhadného dôvodu stále dokáže pomýliť so sebavedomím. A hoci sa toto ponižovanie často schováva za vtipkovanie, podprahovo sa takýto človek len snaží zhodiť vás, aby sa sám so sebou cítil lepšie.

Takýto spôsob vyrovnávania sa s vlastnými neistotami je jedným z najhorších prejavov arogancie, aké môžu existovať.

3. Neschopnosť prijať iný názor

Nikto nemá rád ľudí bez názoru, no váš názor zároveň nie je dôležitejší ako názor človeka, ktorý sedí oproti vám. Sebavedomý človek nikdy nemá pocit, že povedať svoj názor je dôležitejšie ako vypočuť si názor toho druhého.

Len skutočne arogantný muž svoje názory pod tlakom nových informácií a pohľadov nemení.

4. Potreba byť za každú cenu vypočutý

Je príjemné cítiť, že váš názor je braný vážne a vy ste vypočutý. Je príjemné, keď sa vaše postoje v skupine, či už ide o pracovný míting alebo skupinu priateľov, berú do úvahy. No ak je táto túžba tak silná, že ste schopný ostatných prekričať, prípadne uraziť, lebo aby ostatní za každú cenu poznali váš pohľad, je nutné isté veci prehodnotiť.

Sebavedomý muž hovorí presvedčivo, no vie, že jeho postoj nemusí deklarovať za každú cenu, pretože to nijak neuberá na jeho hodnote.

5. Hranie sa na alfa samca

My muži sme od tínedžerského veku až do neskorej dospelosti bombardovaní zo všetkých strán obrazom alfa samca. Toho muža, ktorý je vždy perfektne oholený, na drepe vytlačí 400 kilogramov a všetkým ženám sa z neho podlamujú kolená.

Nie že by sme ako muži nemali mať vysoké ambície a predstava fyzickej a mentálnej sily, spojenej s rešpektom mužov a obdivom žien, to je prirodzene niečo, nad čím sa nejeden z nás v myšlienkach pozastaví. No tento obraz istej skupine mužov prerástol cez hlavu a v éteri sa začali množiť návody o tom, ako tento status alfa samca dosiahnuť.

Muži, ktorí majú potrebu naháňať tento status a byť za každú cenu dominantní, majú väčšinou potrebu nielen sami sebe niečo dokázať. Pravdou totiž je, že naša dominancia v niektorých oblastiach prirodzene nebude fungovať v iných oblastiach.

Inak povedané, taký Elon Musk bude určite pôsobiť dominantnejšie v debate o fyzike, než keby ho postavíte na ľadovú plochu s hokejkou v ruke. Sebavedomý muž to vie a prijíma to tak, ako to je.