4 DÔVODY, PREČO JE HODVÁB SKVELOU LÁTKOU PRE KRAVATY

26.01.2018

Všade na svete je hodváb vnímaný ako luxusný materiál. A napriek kravatovej každodennosti ním naozaj je.

Sú na to 4 dobré dôvody.

V prvom rade - či sa vám to bude chcieť veriť alebo nie - hodváb patrí k najtrvácnejším látkam. Napriek tomu, že pôsobí veľmi jemne a mäkko, v skutočnosti ide o veľmi pevné vlákno, vďaka čomu odolá aj väčším tlakom. Hodváb je najsilnejším prírodným vláknom. Jeho pružnosť výrazne determinuje jeho pevnosť v ťahu. Po ukončení ťahu látky má hodváb tendenciu vrátiť sa do svojich pôvodných tvarov a veľkostí, a tak sa len tak nerozťahuje, či, naopak, nezmenšuje. Samozrejme, netreba si myslieť, že tak vydrží stovky rokov, dlhším časom určite svoju pôvodnú pružnosť stratí. Ale naozaj dlhším časom.

V druhom rade, hodvábne tkaniny sú vysoko odolné voči krčeniu.

V treťom rade, hodváb neuveriteľne drží tvar. Môžu za to jeho elasticita spojená s jeho pružnosťou a pevnosťou.

Vo štvrtom, ale vôbec nie poslednom rade, hodváb je vďaka svojmu hladkému povrchu odolný voči priťahovaniu nečistôt a špiniek. Nečistoty, ktoré sa naň predsa len dostanú, sú veľmi jednoducho odstrániteľné ľahkým očistením. Často je odporúčané, aby sa hodvábne textílie čistili za sucha.

Aby sme si to zhrnuli: hodváb pôsobí luxusne, má pekný lesk, je pevný, trvácny a prirodzene čistý. Toto sú základné vlastnosti, ktoré z neho robia tak žiadanú látku. Ak ste ešte neprišli na chuť hodvábnym kravatám, je čas vyskúšať ich, sklamaní určite nebudete.